Mogočen Predjamski grad že več kot 800 let stoji sredi 123 metrov visoke kamnite stene. Vpisan je v Guinnessovo knjigo rekordov kot največji jamski grad na svetu.
Z njim pa je povezana tudi legenda o roparskem vitezu Erazmu Predjamskem, ki se je po sporu z avstrijski cesarjem Friderikom III, več kot leto dni uspešno upiral oblegovalcem gradu, dokler ga ni izdal eden od njegovih služabnikov, ki je prižgal svečo na oknu Erazmove sobe. To je vodilo njegove sovražnike, da so ga zasuli s kamnitimi kroglami. Erazmovo žalujoče dekle naj bi njegovo truplo pokopalo v središču vasi pred cerkvijo Žalostne Matere Božje, nanj pa zasadilo lipo, ki stoji tam še dandanes ter je poznana po svoji častitljivi starosti in votlem deblu.
Predjamski grad je bil prvič omenjen leta 1274, ko so ga zgradili oglejski opati in mu dali gotsko podobo. Pozneje so ga prezidali novi lastniki iz rodbine Luegg, katerih najznamenitejši predstavnik je Erazem Predjamski. Predjamski grad velja za edini v celoti ohranjen jamski grad v Evropi, ki s svojo znamenito lego ponuja edinstven vpogled v gradbene tehnike in iznajdljivost srednjeveških ljudi, ki so iskali tik ob vhodu v jamo svoje zatočišče.
Ta mogočna graščina je bila že večkrat prizorišče snemanj številnih dokumentarnih in igranih filmov. Med njimi sta najbolj izpostavljena dokumentarna-resničnostna serija članov Ghost Hunters International ter film Božji oklep (Armor of God) v katerem igra glavno vlogo junak akcijskih filmov Jackie Chan. V notranjosti gradu si lahko ogledate prenovljeno sobo glavnega grajskega podstrešja, v kateri so na ogled postavljene številne replike orožja, od sulic in helebard, do mečev, bojnih kladiv, lokov in samostrelov ter oklepov.
Poleg obiska svetovno znanega gradu vam priporočamo tudi ogled jame pod Predjamskim gradom, ki je 2. najdaljša turistična jama v Sloveniji, in muzejski zbirki »Pri Stari dami« – gre za bogato lovsko zbirko ter zbirko predmetov in orožja iz prve svetovne vojne, s poudarkom na Soški fronti.
Predjamski zaklad
Ali ste vedeli, da je Predjamski grad vse do leta 1991 več stoletij skrival resnično pravi zaklad? Tvorijo ga kupica, tri kupe, pokal s pokrovom, pokal, čaša z mlinčkom na veter, solnice in svečnika. Deset predmetov posvetne rabe je srebrnih, prevlečenih z zlatom in bogato okrašeni z rastlinskimi motivi ter drugo figuraliko. Glede na obliko in slog spadajo v zadnjo četrtino 16. stoletja in na začetek 17. stoletja. Zakladna najdba je obiskovalcem na voljo za ogled v Notranjskem muzeju Postojna.